Czy na Instagramie widać screeny?

Instagram to znacznie więcej niż platforma do komunikacji. Można tam tworzyć posty, rolki i relacje, które często wpływają na realne życie. Celebryci i influencerzy mogą pochwalić się ogromnymi zasięgami, które aktualnie przerastają możliwości telewizji.

Nie dziwi więc fakt, że Instagram stał się także platformą reklamową. Użytkownicy chętnie korzystają z nowych możliwości, zastanawiając się, czy na Instagramie pojawia się pojawienie powiadomienie o wykonanych zrzutach ekranu. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego na temat screenów na Instagramie.

Wypromuj swoje social media! 🎉

Po co robić zrzuty ekranu na Instagramie?

Wykonanie zrzutu ekranu to prosty sposób na przechowywanie informacji. Pozwalają one nie tylko zachować treść, ale także zapisać zdjęcia wysłane w wiadomości prywatnej. Funkcja zapisywania screenów jest bardzo przydatna i pozwala wygodniej korzystać z social mediów. Użytkownicy zapisują w ten sposób fragmenty rozmowy, memy oraz istotne dane.

Screeny warto robić również podczas korzystania z oferty e-commerce. Można w ten sposób zapisać ciekawe produkty lub kody rabatowe, a przecież sklepy te także korzystają z reklamy na Instagramie i choć miliardy użytkowników zapisują obrazy każdego dnia, nie każda aplikacja pozwala na robienie zrzutów ekranu. Dla przykładu funkcja ta jest zablokowana na platformach takich jak Netflix i Disney+.

Jak zrobić screena na Instagramie?

Wykonanie screena na Instagramie nie różni się zbytnio od innych aplikacji. Aby tego dokonać należy najpierw otworzyć daną stronę na IG. Następnym krokiem jest naciśnięcie przycisków, które pozwalają go wykonać. Na większości urządzeń będzie to przycisk power i przycisk do pogłaśniania.

Niekiedy jednak, aby zrobić screen należy nacisnąć na ekran smartfona. W przypadku korzystania z komputera należy nacisnąć Print Screen na Windowsie, natomiast na Macu kombinację klawiszy Shift, Command i 3. Obraz zostanie zapisany w dowolnym miejscu na dysku i będzie możliwy do odtworzenia. Utworzone w ten sposób screeny można dowolnie edytować i wysyłać do znajomych na Instagramie i Facebooku.

Zalety robienia screenów

Z całą pewnością warto korzystać ze screenów, jeśli są one etyczne. Oto podstawowe zalety wykonywania zrzutów ekranu:

  • pozwalają one zachować ważne dane, takie jak numery telefonu, adresy firm, kody rabatowe i nazwy produktów,
  • możliwość przekazanie informacji znajomym i rodzinie w szybki i łatwy sposób,
  • screeny pełnią funkcję rozrywkową, pozwalają zachować w pamięci urządzenia memy i śmieszne rozmowy,
  • dzięki zrzutom ekranu można zapisać treści przeznaczone do jednorazowego obejrzenia. To pozwala odtworzyć obraz w dowolnym momencie,
  • screeny to przedłużenie naszej pamięci i wygodny sposób zapisywania informacji, jeśli nie mamy przy sobie kartki i długopisu.

Screeny na Snapchacie

Ciekawym podejściem do kwestii screenów wykazał się Snapchat. Użytkownicy tej aplikacji mogą robić zrzuty ekranu, ale ich rozmówca zostanie o tym poinformowany poprzez powiadomienie. Znikające wiadomości to przecież główne założenie Snapchata, a screeny skutecznie uniemożliwiają ich tworzenie.

Takie rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak zdecydowanie warto, aby każdy uczestnik konwersacji był poinformowany o zapisaniu informacji. Pozwala to uniknąć wycieku wrażliwych danych, które mogą być wykorzystane w złej intencji. A jak sprawa wygląda z Instagramem?

Czy na IG użytkownicy dostają powiadomienie o zrzutach ekranu?

Wiele osób zastanawia się, czy inni widzą screeny, które robią. W tym wypadku odpowiedź nie jest jednoznaczna. Okazuje się bowiem, że wykonanie zrzutów ekranu widać tylko w niektórych miejscach. Dla rozmówców niewidoczne są screeny z InstaStories i rolek. Widzą oni natomiast screeny utworzone podczas rozmów prywatnych, czyli tzw. DM’ów (skrót od Direct Message). Chodzi tutaj o zdjęcia, które są dostępne do wyświetlenia tylko raz. W tym wypadku mechanizm działa tak samo jak na wspomnianym Snapchacie. Jaki z tego wniosek? Każdy użytkownik Instagrama może bez ograniczeń robić screeny InstaStories i rolek. Powinno się jednak uważać na wiadomości na czacie i zdjęcia do jednorazowego obejrzenia.

Ciemna strona wykonywania screenów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wykonywanie screenów może być nieetyczne, jeśli informacje korespondenta są przekazywane bez jego wiedzy. Warto mieć to na względzie, przekazując na Instagramie lub Facebooku zdjęcie lub fragment rozmowy. W ten sposób możemy przyczynić się do negatywnych reakcji i wejść w czyjąś strefę intymną. W końcu, jeśli osoba chciałaby pokazać swoje zdjęcie lub przekazać poglądy szerszemu gronu osób, dokonałaby tego za pomocą innego kanału komunikacji. W końcu prywatna korespondencja powinna taka właśnie pozostać.

Jak sprawdzić kto odwiedza mój profil na IG?

Wiemy już jak wygląda sytuacja ze screenami na Instagramie. Wiele osób pyta jeszcze jak sprawdzić odwiedzających dany profil. Tutaj niestety nie da się zweryfikować kont obserwujących. Oficjalnie nie ma na to sposobu, który rekomenduje sam Instagram. Użytkownicy mogą natomiast sprawdzić kto ogląda ich relacje i jakie zostawiają oni reakcje. Być może w przyszłości będziemy mogli sprawdzić kto odwiedza Instagramowe profile, tak jak ma to obecnie miejsce na portalu LinkedIn. Mogłoby to nie tylko zaspokoić ciekawość, ale także służyć ku lepszej analityce i dobraniu strategii marketingowej.

Czy na Instagramie widać screeny? – podsumowanie

Screeny to ciekawy sposób na przechowywanie informacji w erze cyfryzacji. Dzięki nim można utrwalić obraz, edytować go i powrócić do danej treści w dowolnym momencie. To duże ułatwienie, na przykład podczas korzystania z oferty sklepu internetowego, czy podjęcia kontaktu z usługodawcą. Screeny można wykonywać swobodnie, bez wiedzy rozmówców na Messengerze oraz rolkach Instagrama i relacjach. W prywatnych rozmowach na IG i na Snapchacie odbiorca dostanie komunikat o wykonaniu zrzutu ekranu. Niestety screeny nie zawsze są etyczne i często powodują wyciek informacji bez zgody autorów wiadomości. Powiadomienie jest ochroną treści, które w założeniu miały być dostępne tylko przez kilka sekund. Warto wiedzieć, które screeny będą widoczne dla rozmówcy, bo pomoże to uniknąć wielu nieporozumień.

4.8/5 - 26 Opinii