InstaStories na IG. Co to jest i jak działa?

InstaStories to w dosłownym tłumaczeniu na język polski – Instagramowe historie. Są to relacje dostępne przez 24 godziny od momentu ich udostępnienia. W zależności od tego czy mamy konto publiczne czy prywatne, mogą je oglądać wszyscy lub tylko nasi obserwujący. Nie pojawiają się one stricte na naszym koncie, lecz wyłącznie w sekcji InstaStories. Relacje te mogą być w postaci zdjęć lub krótkich filmików.

Dają nam one możliwość dzieleniem się tym co jest „tu i teraz”. Przez to, że nie widać ich bezpośrednio w naszych postach, InstaStories nie muszą być dobrze wykadrowane czy mieć perfekcyjne światło. To sprawia, że są tak chętnie dodawane.

Wypromuj swoje social media! 🎉

Jak dodać InstaStories?

Na dodanie relacji InstaStories są trzy sposoby. Każdy z nich jest do siebie bardzo podobny, jednak swoje początki mają w zupełnie innych miejscach.

Metoda pierwsza to ta najbardziej znana. Wystarczy, że wejdziesz w aplikację Instagram, a gdy będziesz już na stronie głównej, przesuniesz palcem w prawo.

Drugi sposób – wejdź w aplikacje, a następnie kliknij na plusik, który znajduję się na samym dole ekranu, a następnie wybierz opcje „relacja”.

Metoda trzecia – wejdź w aplikację Instagram, a następnie na swój profil. Przy Twoim zdjęciu profil znajduje się mały, biały plusik na niebieskim tle – naciśnij go.

Jak usunąć InstaStories?

Może zdarzyć się tak, że dodałeś coś niechcący lub zapomniałeś czegoś dodać. Możesz wtedy szybko usunąć swoją relację, tak aby nikt jej nie zobaczył. Jak to zrobić? Wejdź w relację i naciśnij na trzy kropki, które są w prawym, dolnym rogu ekranu. Pojawią Ci się następujące opcje:

Jak usunąć InstaStories

Wybierz usuń i potwierdź swój wybór.

InstaStories dla bliskich znajomych

Swoją relację na Instagramie możesz udostępnić wszystkim swoim obserwatorom lub tylko wybranej grupie, która nazywa się „bliscy znajomi”. To co ich wyróżnia to biała gwiazdka na zielonym tle. Jeśli dodasz kogoś na tę listę zauważy on to po zielonej otoczce Twojego zdjęcia profilowego w sekcji InstaStories. Jak sprawić, by ktoś był naszym bliskim znajomym? W prawdziwym świecie jest to o wiele trudniejsze zadanie, jednak Instagram nam to ułatwił.

Wystarczy, że wejdziesz na swoje Instagramowe konto, a następnie klikniesz w trzy poziome paski, które znajdują się w prawym, górnym rogu ekranu. Wybierz sekcje „bliscy znajomi”. Kliknij rozpocznij i stwórz własną listę.

Bliscy znajomi na Instagramie

Jak udostępnić czyjeś InstaStories?

Przeglądając czyjeś relacje na Instagramie z pewnością nie raz natrafiłeś na takie, które Ci się spodobało czy też zaintrygowało. Mogą to być zdjęcia ładnych widoków czy też fotografie z edukującymi napisami. Niestety, ale aplikacja nie umożliwia nam sposobu na udostępnienie takich treści bezpośrednio w swojej relacji. Możemy więc zrobić zrzut ekranu i dodać zdjęcie z biblioteki jako relację. Nie zapomnijmy wtedy oznaczyć konta, z którego to wzięliśmy.

Jeśli jednak chcemy pokazać komuś bezpośrednio to InstaStories, to istnieje na to inny sposób. W każdej relacji na dole ekranu widnieje ikonka papierowego samolotu. Po jej kliknięciu możemy wysłać InstaStories do wybranej przez nas osoby.

Wyróżnione relacje InstaStories

Tak jak już wspominaliśmy relacje dostępne są tylko na dwadzieścia cztery godziny po ich dodaniu. Jest jednak sposób, który pozwoli je nam zatrzymać już na zawsze. Wyróżnione relacje na Instagramie znajdują się pod życiorysem. Możemy je dowolnie nazwać oraz ustawić im zdjęcie przewodnie.

Aby stworzyć wyróżnioną relację, musisz wejść na swój profil na Instagramie, a pod napisem „edytuj profil” znajdziesz kółeczko z plusikiem oraz dopiskiem „nowe”. Kliknij na nie, a następnie wybierz relacje. Przejdź dalej. Tu możesz dodać nazwę i edytować zdjęcie w tle. Gotowe!

Jak edytować wyróżnioną relację?

Kiedy będziesz chciał dodać nowe materiały do swojej wyróżnionej relacji wystarczy, że wejdziesz w nią, a następnie klikniesz na trzy kropki, znajdujące się w prawym, dolnym rogu. Wybierz sekcje „edytuj wyróżnioną relację”. Teraz możesz zmienić tło, nazwę, a po przejściu w relacje, dodać nowe zdjęcia czy wideo.

Jak zrobić ciekawe InstaStories?

Ciekawe relacje na Instagramie przyciągną większą uwagę Twoich odbiorców, dzięki czemu będą oni częściej do Ciebie zaglądać. W tworzeniu InstaStories tak naprawdę ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia. Poniżej znajdziesz kilka fajnych sposobów na to, jak zrobić ciekawą relację i przyciągnąć zainteresowanie nowych followersów.

Jak zrobić ciekawe Insta Stories

Ankiety

Ankiety na Instagramie dają możliwość wyboru jednej z dwóch opcji. Aplikacja sama oblicza, ile procent użytkowników zagłosowało na opcję A, a ile na B. Jako głosujący zobaczymy tylko %, jednak, kiedy sami dodajemy ankietę możemy zobaczyć kto dokładnie zagłosował na jaką opcję.

Jest to wyśmienita opcja do zachęcenia swoich widzów do kontaktu z nami. Jedno szybkie kliknięcie, zajmie im chwilę i z pewnością będą czekać aż dodasz kolejną relację z ogłoszeniem wyników ankiety.

Lokalizacja

Oznaczając lokalizację na InstaStories sprawiamy, że nasza relacja pokazuje się wraz z resztą, gdzie również była ona oznaczona. Dzięki temu możemy zyskać kilka nowych polubień, a nawet followersów.

Wzmianka

W relacji możesz oznaczyć swojego znajomego, restaurację czy markę ubrań, której paczka akurat dotarła do Twojego mieszkania. W ten sposób inni użytkownicy w prosty sposób, będą mogli przejść na dane konto.

#Hasztag

Hasztagi bardzo mocno kojarzą się nam z Instagramem. Za pomocą wyszukiwania jak i obserwowania hasztagów, warto jest dodawać je nie tylko do opisu pod zdjęciem, ale również do relacji. Nasze InstaStories zobaczy więcej osób, a profil zyska na popularności.

Pytania

Pytania na Instagramie to forma Q&A w prostszej formie, ponieważ nie musisz nagrywać całego odcinka. Możesz odpowiadać pisemnie lub za pomocą dźwięku – wideo. Pamiętaj, że zadając pytanie nie jesteś anonimowy – użytkownik, któremu je zadajesz widzi, że to Ty.

GIF

Urozmaić swoje InstaStories za pomocą ciekawego lub pasującego do danej relacji GIF-a. Z pewnością on jak i Twoje starania zostaną zauważone i docenione. Mogą pełnić one niesamowicie trafne dopełnienie i zachęcić do pozostania z Twoim kontem na dłużej.

Suwak preferencji

Umieść suwak preferencji z dowolną emotką i zadaj pytanie, tak aby do niego pasowało. Jest to trzecia już metoda na zachęcenie Twoich obserwatorów do nawiązania z Tobą kontaktu. To co wolą lub jak się czują powinno być szczególnie ważne dla kont firmowych.

QUIZ

QUIZ to kolejna metoda na zachęcenie odbiorców do nawiązania bliższej relacji z naszym profilem. Pełni więc ona nie tylko funkcję edukacyjną, ale także rozrywkową. Dodaj pytanie i odpowiedzi zaznaczając przy tym jedną poprawną, a resztę zostaw obserwatorom.

Datek

Datek to opcja, gdzie możesz zachęcić inne konta do wsparcia danej fundacji, na przykład @otwarteklatki.

Odliczanie

Odliczasz do ważnego wydarzenia, jak na przykład wakacji, wizyty u fryzjera lub narodzin dziecka? Podziel się z tym na Instagramie. Wielu użytkowników używa tej opcji do zachęcenia swoich widzów, do pamiętania o nowym, zbliżającym się poście na ich profilu.

Naklejki

Naklejki to ciekawa forma, która może nam pomóc nie tylko urozmaicić zdjęcie, ale także coś na nim zasłonić. Do wyboru masz ich tysiące!

Link

SWIPE UP może dodać każdy z nas. Trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić. Pełnowymiarowy poradnik znajdziesz tutaj.

Dlaczego warto dodawać InstaStories?

  • Dzięki temu, że relacje dodawane są z reguły na 24 godziny to użytkownicy, którzy są zainteresowani Twoją twórczością, będą regularnie zaglądali na Twoje konto, żeby nie przegapić żadnej z nich,
  • InstaStories nie są widziane bezpośrednio na Twoim profilu, dzięki czemu możesz dodawać zdjęcia i filmy, które niekoniecznie wpasowują się w Twój feed. W ten sposób pokazujesz swoją codzienność, a dla Twoich obserwatorów stajesz się bardziej autentyczny,
  • InstaStories mogą mieć różny charakter. Możesz skupić się na tym, aby pokazywać swoją codzienność, ale może także uczyć i poruszać tematy bardziej poważne. Relacje, mimo że zazwyczaj kojarzą się nam z czymś lekkim i zabawnym, to nie muszą takie być. Wszystko zależy od Ciebie,
  • Relacje to idealne miejsce do nawiązywania bliskiej relacji z Twoją widownią,
  • Z ich pomocą w łatwy sposób przekierujesz innych na Twoją stronę www,
  • Prowadząc własny biznes z pewnością nie zawsze masz czas robić piękne zdjęcia produktów, a następnie dokładnie ich opisywać. Tu także z pomocą przychodzi InstaStories. Możesz opowiedzieć o swoich nowych usługach czy produktach właśnie tam, a następnie wyróżnić relacje, aby każdy mógł ją zobaczyć.
4.8/5 - 26 Opinii