Jak zgłosić kradzież konta na Facebooku?

W obecnych czasach duża część życia przeniosła się do Internetu. Portal Facebook stał się miejscem do nawiązywania i podtrzymywania relacji, a także dzielenia się ze znajomymi i bliskimi tym, co dzieje się w naszym życiu. Chociaż posiadanie konta na Facebooku ma wiele zalet, warto pamiętać, że ostrożność i czujność ma znaczenie. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak rozpoznać zhakowanie konta i gdzie zgłosić kradzież.

Jak rozpoznać, że ktoś zhakował konto na Facebooku?

Czasami rozpoznanie zhakowania konta to nic trudnego, a czasami potrzebna jest wyjątkowa czujność. Jak rozpoznać, że ktoś to zrobił? Warto sprawdzić, czy doszło do jakiejś podejrzanej aktywności. Sprawdź dodawane na Twoim koncie posty, warto przejrzeć także wysyłane wiadomości. Jeśli zauważysz aktywność, której nie jesteś autorem, oznacza to, że ktoś zhakował Twoje konto. Dobrym krokiem jest także sprawdzenie wiadomości na poczcie e-mail, tam również mogą znaleźć się niepokojące informacje, na przykład te dotyczące zmiany hasła na koncie na Facebooku.

Gdzie zgłosić kradzież konta na Facebooku?

Jedną z największych wad Facebooka jest to, że nie można skontaktować się z administratorami, pisząc wiadomość e-mail. Jeśli zauważysz, że Twoje konto zostało skradzione, wpisz w wyszukiwarkę internetową adres Facebook/hacked. Wyświetli się strona służąca do zgłoszenia złamania zabezpieczeń konta. Jak odzyskać konto na Facebooku? Aby uzyskać dostęp do konta, trzeba podać adres e-mail lub numer telefonu komórkowego. Następnie postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi na stronie.

Wypromuj swoje social media! 🎉

Jak zabezpieczyć konto na Facebooku?

Gdy już odzyskasz swoje konto na portalu, warto zadbać o jego zabezpieczenie. Okazuje się, że można zrobić to na kilka sposobów:

Sprawdź adresy e-mail, które mają dostęp do konta – jeśli na liście pojawi się nieznany adres, skontaktuj się z centrum pomocy. Tę listę na swoim koncie warto sprawdzać co jakiś czas, aby być na bieżąco i w razie potrzeby zareagować sprawnie. Aby sprawdzić adresy e-mail wystarczy wejść w Ustawienia konta, następnie w Informacje osobiste oraz informacje o koncie, później w Informacje kontaktowe.

Sprawdź numery telefonów, które mają dostęp do konta – jest to tam samo ważne, jak w przypadku adresów e-mail. Jeśli zauważysz nieznany numer, skontaktuj się z centrum pomocy. Aby sprawdzić numery telefonów wystarczy wejść w Ustawienia konta, następnie w Informacje osobiste oraz informacje o koncie, później w Informacje kontaktowe.

Wykorzystaj weryfikację dwuetapową – dzięki temu Twoje konto będzie lepiej zabezpieczone. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe polega na tym, że za każdym razem, gdy nastąpi próba logowania z nieznanego urządzenia, konieczne jest podanie kodu weryfikacyjnego. Aby włączyć weryfikację dwuetapową, wystarczy wejść w Ustawienia, następnie kliknij Bezpieczeństwo i logowanie, a na koniec Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego i gotowe.

Ustaw mocne hasło do konta – warto użyć małych i wielkich liter, znaków specjalnych oraz cyfr. Pamiętaj, aby nie używać jako hasło słów, które można łatwo powiązać z Tobą, Twoim zawodem lub pasją.

Zmieniaj hasło do konta regularnie – dzięki temu Twoje konto na Facebooku będzie jeszcze lepiej zabezpieczone.

Bezpieczeństwo danych – ważne wskazówki

Niezależnie od tego, czy chodzi o hasło do Facebooka, czy inne dane, warto pamiętać o ich bezpieczeństwie na co dzień. Nie podawaj danych do logowania nikomu, nie zapisuj ich w przeglądarce ani miejscach takich jak notatnik w telefonie. Pamiętaj również, aby stosować różne hasła do poczty e-mail, Facebooka i innych portali. Kolejna istotna kwestia to miejsca logowania. Jeśli korzystasz z publicznej sieci na przykład w galerii handlowej, nie loguj się na Facebooka i inne portale. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że tego rodzaju sieć może być zhakowana. Pamiętaj też, aby nie wchodzić na podejrzane strony. Ktoś wysłał Ci link, ale nie masz pewności, czy to nie oszustwo? Lepiej zrezygnuj z odwiedzania strony. Możesz paść bowiem ofiarą phishingu.

4.6/5 - 21 Opinii