Jak zrobić live na TikToku?

TikTok jest niezwykle popularną aplikacją społecznościową, na której można prowadzić relacje na żywo. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy użytkownik TikToka może zacząć live, bo są pewne wymagania i wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie przygotowania sprzętu. W dzisiejszym poradniku poznacie wszystko, co powinniście wiedzieć na temat prowadzenia live na TikToku.

Wypromuj swoje social media! 🎉

Jakie są wymagania do prowadzenia live na TikToku?

Przede wszystkim, aby prowadzić live na TikToku musisz mieć skończone 16 lat, a zostaje to zweryfikowane na podstawie daty urodzenia podanej przy rejestracji konta. Jednak to jeszcze nie wszystko, ponieważ liczą się jeszcze, jak to zwykle bywa na portalach społecznościowych, Twoje zasięgi. Musisz zatem posiadać co najmniej 1000 obserwujących na swoim koncie.

Jak zrobić live na TikToku?

Jeżeli spełniasz ogólne wymagania, to rozpoczęcie live jest naprawdę proste. Jednak zanim klikniesz ikonę „dodaj” w dolnej części ekranu na swoim smartfonie po otwarciu aplikacji TikToka, upewnij się, że Twoja transmisja będzie dobrej jakości. Znajdź odpowiednią scenerię, ale i akustykę, zrób próbę mikrofonu i zweryfikuj, czy jesteś słyszalny. Przygotuj sobie tematy, które chcesz poruszyć i znajdź moderatora, który pomoże Ci ogarnąć komentarze w trakcie prowadzenia live.

Wracając do kwestii technicznych, na dole menu wybierz opcję „LIVE”. Po jej wybraniu zobaczysz podgląd transmisji, zanim jeszcze ją rozpoczniesz. Możesz dodać filtry, efekty włączyć lub wyłączyć możliwość komentowania, a także udostępnić live na TikToku w mediach społecznościowych. Dzięki temu więcej osób dowie się o Twojej transmisji. Gdy już wszystko ustawisz, naciśnij czerwony przycisk u dołu rozpoczynający transmisję. W ten sam prosty sposób możesz ją zakończyć. Wszystko jest skonstruowane w taki sposób, że nawet początkujący poradzi sobie z przeprowadzeniem pierwszej transmisji, o ile zgromadził potrzebną liczbę followersów.

Co możesz zrobić, by live na TikToku był chętniej oglądany?

Już wiesz, że Ważne jest otoczenie, w którym robisz live. Pamiętaj, by sprawdzić, czy masz dobre światło do filmowania. Gdy nagrywasz w pomieszczeniu, możesz postarać się o profesjonalne naświetlacze, które stworzą scenerię niczym w telewizji. Zadbaj też o dźwięk i zaopatrz się w dobry mikrofon.

Bardzo ważne jest przygotowanie ciekawego tematu, w który osoby oglądające Twój live mogą się czynnie włączyć, zadając pytania. Twój live może być klasycznym Q/A jeśli chcesz, by Twoi followersi dowiedzieli się o Tobie więcej. Jednak wtedy poproś ich o wcześniejsze przygotowanie pytań. Możesz też odpowiedzieć na kilka pojawiających się w transmisji i tu przyda Ci się moderator do ich wyselekcjonowania. Pamiętaj, że live na TikToku nie powinien trwać dłużej niż 30 minut, bo po prostu takie są wymogi, a poza tym dłuższe nagrywanie mogłoby znużyć Twoich widzów. Na live możesz wybrać też temat, który jest aktualnie na czasie i podzielić się swoimi spostrzeżeniami, nie zapomnij by w podglądzie umieścić tytuł live, tak by każdy komu go udostępnisz wiedział, na jaki będzie temat.

Ważna jest również pora, którą wybierzesz. Na pewno powinna być taka, by było duże prawdopodobieństwo, że większość Twoich obserwatorów korzysta akurat z TikToka. Zatem nie prowadź transmisji w porze nocnej ani wcześnie rano. Sprawdź swoje połączenie Wi-Fi, aby nie było problemu z jego zrywaniem w czasie transmisji. To bardzo rzutuje na jakość i sprawia, że wiele osób szybko rezygnuje z obserwowania Twojej transmisji.

Jak zarabiać na live na TikToku?

Wiele osób zastanawia się, jak zarabiać na transmisjach na TikToku. Otóż jest to absolutnie możliwe. Można zarabiać dzięki punktom podarunkowym. Każdy gift, który otrzymuje twórca podczas live’a może być zamieniony na gotówkę, a ile zarobi zależne jest od ilości owych giftów, a także kursu dolara.

Wypłata jest możliwa przy osiągnięciu progu co najmniej 10 tys. punktów. Należy wiedzieć, że przy wypłacie serwis pobiera prowizję od zarobku. Trzeba jednak zaznaczyć, że najlepsi twórcy mogą zarabiać w czasie transmisji nawet kilkaset dolarów. Dużo zależy oczywiście od liczby oglądających i aktywnie uczestniczących w livie, przekazujących swoje dotacje. Środki przekazywane są na darmowy portfel elektroniczny PayPal.

Czy warto robić live na TikToku?

Na pewno poza korzyściami finansowymi jest jeszcze wiele innych powodów, dlaczego warto organizować live dla swoich obserwujących. Można w ten sposób budować własną społeczność, wzmacniać ją i scalać. Poprzez wysokiej jakości content można wpływać także na poszerzanie wiedzy innych. Oczywiście to także sposób na dzielenie wspólnych pasji i zainteresowań. W trakcie live na TikToku można gotować, ćwiczyć język obcy, gimnastykować się, wykonywać makijaże albo rozmawiać z ciekawymi osobami. Oczywiście to tylko przykłady.

Live na TikToku powinien być ciekawy i inspirujący do działania albo chociaż przemyśleń. Jeśli zgromadzisz odpowiednią grupę osób o tych samych zainteresowaniach, które dotyczyć mogą np. militariów, diety, zdrowego stylu życia albo opieki nad zwierzętami, a dodatkowo masz pomysł na swój live, to na pewno warto. Również twórca może w trakcie live’a wiele się nauczyć czy to od obserwujących, czy zaproszonych osób. Oczywiście gdy chcesz uchodzić za eksperta w jakiejś dziedzinie, to musisz być świetnie przygotowany, aby nie przygotować jak jedna z twórczyń potrawy z niejadalnych grzybów czy nie udzielić komuś szkodliwych rad. Live na TikToku może być dobrą zabawą, jednak trzeba brać odpowiedzialność za przekazywane treści.

4.6/5 - 33 Opinii