Zbanowane i zakazane hasztagi na Instagramie
Użytkownicy oswoili się ze stosowaniem hasztagów. Pomagają one użytkownikom osiągnąć sukces w social mediach i dotrzeć do nowego grona odbiorców. To właśnie one wpływają na zasięgi postów i popularność danej frazy.
Za pomocą oznaczeń da się łatwo odszukać tematyczne wpisy i wyfiltrować treść. Dowiedz się jaką rolę odgrywa hasztag, jakie pozycje są zakazane i zbanowane oraz jakie warto stosować. Poznaj pomocne narzędzia i zdobądź praktyczne porady.
Co to jest hasztag?
Jako hasztag rozumiemy słowo lub wyrażenie, które jest opatrzone odpowiednim symbolem. Hasztagi oznaczamy “płotkiem”, czyli znakiem #, po którym powinno się wpisać wyraz bez spacji.
Po wpisaniu hasztagu post jest przyporządkowywany do konkretnej kategorii, dzięki czemu łatwo jest znaleźć interesującą treść w gąszczu licznych publikacji. Idea hasztagów jest prosta — dzięki zbiorom wyrażeń użytkownicy mogą łatwo odnaleźć interesującą ich treść, a twórcy poszerzyć zasięg swoich postów. Na Instagramie limit hasztagów w jednym poście to 30. Jednak zalecane jest dodawane maksymalnie 10-15.
Wypromuj swoje social media! 🎉
Czym są zbanowane hasztagi?
Mimo że hasztagi pomagają wypromować i odszukać treść, niektóre frazy są niedozwolone. Instagram często banuje hasztagi, które są niezgodne z polityką serwisu. Jeśli okaże się, że użytkownicy promują erotyczne treści, ich przekaz jest niestosowny lub treść postów jest niezgodna z samym hasztagiem, wówczas są one blokowane.
Hasztagi zbanowane „na twardo”
Są dwa rodzaje zbanowanych hasztagów. Na czarnej liście Instagrama znajdziemy frazy, które zostały zbanowane „na twardo”, czyli te poważnie naruszające jego regulamin. W tej sekcji znajdują się zwroty pornograficzne, rasistowskie oraz związane z szerzeniem przemocy.
Hasztagi zbanowane „na miękko”
Hasztagi zbanowane „na miękko” nie są tak drastyczne lub bezkompromisowe. Co więcej, są one w pewien sposób widoczne na Instagramie. Serwis ukrywa je dopiero po wykorzystaniu w około 30 zdjęciach. Warto dodać, że oznaczenia te są zablokowane czasowo. Na przykład hasztag #books został w ostatnim czasie odblokowany i dziś można go już dowolnie używać.
Dlaczego nie wolno używać zakazanych hasztagów?
Każdy użytkownik portali social media chciałby cieszyć się popularnością w sieci. Stosowanie skutecznych hasztagów jest świetna, aby ten cel osiągnąć. Zakazane hasztagi powodują spadek zaangażowania odbiorców i wykluczenie z algorytmu aplikacji.
Co więcej, postępowanie wbrew polityce Instagrama może sprzyjać promowaniu negatywnych postaw wśród innych użytkowników. Portale social media są miejscem publicznym i każdy członek społeczności powinien ponosić odpowiedzialność za dodawaną przez siebie treść.
Co sprawia że hasztag jest zbanowany?
Lista zakazanych hasztagów jest dość długa i zawiera wiele nieoczywistych pozycji. Wśród nich znajduje się, chociażby #brain, #alone, #boho, #always, #catslife, #dm, #brain. Wiele z wymienionych wyrażeń jest nacechowana negatywnie, jak np. #depressed, #giveup #badbitches, czy #feelbad.
Inne pozycje z listy zakazanych hasztagów są związane ze stosowaniem używek, a jeszcze inne z promowaniem biznesu online. Każdy użytkownik powinien poznać listę zakazanych hasztagów i sprawdzać swoje hasła, aby osiągać jak najlepsze wyniki w social mediach. Warto wiedzieć, że lista zakazanych hasztagów jest płynna, a kolejne pozycje są do niej dodawane lub odblokowywane z biegiem czasu.
Pełna lista zbanowanych hasztagów na Instagramie
A:
#abdl
#addmysc
#adulting
#alone
#always
#armparty
#asiangirl
#ass
#assday
#assworship
B:
#beautyblogger
#besties
#bikinibody
#boho
#brain
C:
#costumes
#curvygirls
D:
#date
#dating
#desk
#direct
#dm
E:
#edm
#eggplant
#elevator
#easter
G:
#girlsonly
#gloves
H:
#hardworkpaysoff
#hawks
#hotweather
#humpday
#hustler
I:
#ice
#instasport
#iphonegraphy
#italiano
#ig
#ilovemyinstagram
#instababy
K:
#kansas
#kickoff
#killingit
#kissing
L:
#leaves
#like
#lean
#loseweight
#lulu
M:
#master
#mileycyrus
#milf
#mirrorphoto
#models
#mustfollow
N:
#nasty
#newyears
#newyearsday
#newyearsday
#nudity
O:
#overnight
P:
#parties
#petite
#pornpood
#prettypirl
#pushups
#puppydogmondays
R:
#rate
#ravens
S:
#saltwater
#samelove
#selfharm
#single
#singlelife
#skateboarding
#skype
#snap
#snapchat
#snowstorm
#sopretty
#stranger
#streetphoto
#sunbathing
#swole
#shower
#shit
T:
#tag4like
#tagsforlikes
#tanlines
#todayimwearing
#teens
#teen
#thought
U:
#undies
V:
#valentinesday
W:
#workflow
#wtf
Jak sprawdzić czy hasztag jest zbanowany?
Jak unikać zakazanych hasztagów na Instagramie? Ich sprawdzenie nie jest wcale skomplikowane. Aby sprawdzić, czy hasztag nie został zbanowany, wystarczy wpisać treść w wyszukiwarkę portalu. Jeśli okaże się, że fraza jest niedozwolona, to nie będzie można go obserwować, a poza tym na ekranie pojawi się komunikat, że treści związane z hasztagiem zostały ukryte. W przypadku, kiedy treść jest niezgodna z polityką Instagrama, najlepiej zrezygnować z tej pozycji.
Hasztagi można sprawdzić także za pomocą ogólnodostępnych narzędzi. Dzięki stronie iqhashtags.com użytkownicy mogą sprawdzić poprawność hasztagów i w porę wykryć frazy zbanowane. Strona w bezpłatnej wersji pozwala na sprawdzenie 40 hasztagów w przeciągu godziny, co może okazać się zbyt małą wartością dla aktywnych użytkowników.
Co grozi za użycie niedozwolonych hasztagów?
Niedozwolone hasztagi są często dodawane nieświadomie. Nie każdy użytkownik śledzi poczynania szefów IG. Konsekwencje dodania postu z niedozwolonym hasztagiem nie są groźne — wiążą się ze spadkiem zasięgu zdjęcia lub filmu.
Wiele osób skarży się również na tak zwany shadowban, czyli na ukrytą blokadę konta, która została nałożona za łamanie regulaminu. Informacje na temat nakładania takiej kary przez twórców nie zostały natomiast potwierdzone i istnieją tylko w sferze spekulacji. Faktem jest jednak karanie użytkowników banem permanentnym, czyli całkowitym zablokowaniem konta, które zostało nałożone za częste dodawanie niedozwolonych hasztagów.
Dlaczego Instagram banuje hasztagi?
Na czarnej liście Instagrama znajdują się te hasztagi, które naruszają jego regulamin. Jeśli postawa użytkownika jest sprzeczna z ideologią twórców, wtedy hasztag trafia na listę wyrażeń zakazanych. Często pojawiają się tam pozycje zgłoszone przez użytkowników. Powodów, dla których twórcy platformy blokują daną etykietę, jest kilka. Po pierwsze pozwala to uniknąć spamu, po drugie pozwala uniknąć używania hasztagów niezwiązanych ze zdjęciem lub filmem, a po trzecie minimalizuje przypadki łamania regulaminu i propagowania szkodliwych postaw.
Jak dodawać skuteczne hasztagi?
Zasady dodawania skutecznych hasztagów nie są jednoznaczne, jednak zawarte tu porady pomogą Ci działać efektywniej. Oto garść wskazówek:
- Przejrzyj listę popularnych hasztagów na świecie i w Polsce, a następnie zastanów się, która z propozycji będzie pasowała do Twojego contentu.
- Aby dobrać trafne hasztagi, skorzystaj z darmowych narzędzi, takich jak Hashtag Robot czy Hashtag Manager.
- Użyj wyrażenia w liczbie mnogiej. Zmień końcówkę na -iki, -eki, -ły, w języku polskim i -es w formie anglojęzycznej. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na dotarcie do odbiorców.
- Wykorzystaj skróty wyrazów. Dla przykładu, pod świątecznym zdjęciem nie pisz #christmass, tylko #xmas.
- Nie bój się wychodzić poza schemat i tworzyć swoich hasztagów. Być może kiedyś to właśnie one zyskają na popularności i przyczynią się do wzrostu Twoich zasięgów.